Strony

poniedziałek, 13 marca 2017

Bergamotkowa płukanka do włosów.

Zanim przekonałam się do płukania włosów octem minęły chyba dwa lata. Pierwszy raz słyszałam o tym sposobie jakieś trzy lata temu. I kto wie? Może nie uznałabym go do dziś, gdyby nie fakt, że kilka miesięcy temu poleciła mi go pani farmaceutka z lokalnej apteki...



To nie tak, że nie próbowałam. Jako urodzona eksperymentatorka wypróbowałam różnych octów, macerowałam w nich zioła, a nawet polewałam nimi głowę w wersji nierozcieńczonej i bardzo rozcieńczonej. Efekty nie były jednak zadowalające. Doświadczenia z udziałem octu spirytusowego okazały się totalną katastrofą - o ile jego zapach nie przeszkadza mi przy sprzątaniu domu, o tyle stosowanie tego specyfiku do pielęgnacji ciała do dziś wydaje mi się szalone.  Ziołowe octy również nie pachniały (ani nawet nie działały) tak, jakbym sobie tego życzyła. Bawienie się w czekanie aż macerat dojrzeje i odcedzanie octu z ziół dokładały mi tylko pracy i dodatkowo zniechęcały - lubię rozwiązania proste, szybkie i skuteczne.Za duże stężenie octu na głowie powodowało pieczenie, za małe niczym nie różniło się od płukania wodą.

Bym pozytywnie ustosunkowała się do tego sposobu, kluczowe okazało się 
użycie octu jabłkowego*, zrezygnowanie z ziół, znalezienie odpowiedniego olejku eterycznego i przygotowanie właściwego roztworu. 

Włosy mam długie (a może nawet bardzo długie), więc ważne jest dla mnie by się nie puszyły, nie wyglądały jak siano, przyjemnie rozczesywały i nie przetłuszczały za szybko. Obecnie myję je raz na 3 lub 4 dni. 


Składniki:
10 kropli naturalnego olejku eterycznego z bergamotki
  1. Ocet i olejek wlewam do ozdobnej butelki** i potrząsam, żeby dobrze się wymieszały.
  2. Na dno kubka wlewam odrobinę przygotowanej płukanki (tak by pokryła no, nie więcej niż 1 cm wysokości) i uzupełniam do pełna ciepłą wodą.
  3. Po umyciu włosów mydłem, nałożeniu odżywki i dokładnym wypłukaniu wodą, przelewam głowę i włosy przygotowanym roztworem z kubka. Robię to powoli, delikatnie masując głowę, by ocet wniknął nie tylko we włosy, ale także miał szansę dostać się do skóry.
  4. Wycieram ręcznikiem, rozczesuję i czekam aż wyschną lub zaplatam w warkocz i idę spać. ;)

Właściwości octu jabłkowego:
  • pomaga oczyścić włosy z warstwy nadbudowanych substancji oraz nagromadzonego sebum
  • zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów
  • posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne (pomaga w walce z łupieżem i swędzeniem skóry głowy)
  • pomaga zatrzymać wilgoć we wnętrzu włosa
  • przeciwdziała puszeniu się.
  • domyka łuski, dzięki czemu włosy są gładkie i błyszczące

Właściwości olejku z bergamotki:
Bergamotka, inaczej pysznogłówka, to gorzka pomarańcza. Jej zapach znamy z herbat typu earl grey. Olejek uzyskuje się poprzez mechaniczne wyciskanie skórki tego cytrusu. W perfumach stanowi nutę bazy, gdyż ma właściwości przedłużające trwałość zapachu. Według aromaterapii olejek ten działa energetyzująco i antydepresyjnie. Posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. W kosmetyce stosuje się go na skórę tłustą i z infekcjami. 

*W wakacje postaram się nastawić ocet z czarnej porzeczki. Podobno pachnie pięknie i doskonale pielęgnuje włosy. Na pewno podzielę się wrażeniami.
**U mnie najlepiej sprawdzają się butelki po syropie klonowym.


6 komentarzy:

  1. Używałam kiedyś podobnej płukanki, gdy myłam włosy mydłem. Olejek z bergamotki rzeczywiście dobrze robi skórze głowy i pięknie pachnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak uzyskac olejek z bergamotki? To sie gdzies kupuje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kupiłam w aptece albo zielarni. Już nie pamiętam.

      Usuń
  3. Zapach bergamotki dodaję do mydeł, jest niesamowity. Co do płukanki, czytałam, żeby nie stosować jej częściej niż raz na tydzień.

    OdpowiedzUsuń