Strony

piątek, 18 listopada 2016

Ekologiczna myjka do naczyń? Zrób ją sam!

Od dłuższego czasu marzyłam o tym, żeby zastąpić plastikową gąbeczkę do mycia naczyń jakąś naturalną myjką. Ponieważ te, które można kupić są niemożebnie drogie, postanowiłam sama sobie taką wydziergać. A że nie jest to trudne - dzielę się wskazówkami!



Co będzie potrzebne?
  • sznurek konopny lub włóczka naturalna (wełniana, konopna, bawełniana)*
  • druty i szydełko (ew. jednorazowe pałeczki)
  • nożyczki
*Szpulkę konopnego sznurka możemy kupić w sklepie gospodarczym lub ogrodniczym, a włóczkę w pasmanterii. Początkującym dziergaczom radzę zacząć robienie myjek od włóczki, gdyż sznurek jest toporniejszy w przerabianiu na drutach. Jeśli nie chcecie kupować całych motków lub szpulek - popytajcie mamy, siostry, babcie, koleżanki... Na pewno ktoś ma kawałek niepotrzebnej włóczki! Ja użyłam resztki sznurka, którym podwiązywaliśmy pomidory i wełnianą włóczkę, którą dostałam od teściowej - kłębek był tak mały, że nic innego już by już z tego nie wyszło.


1. Na druty nabieramy 15 do 20 oczek (zależnie od tego jak dużą chcemy mieć myjkę). 




2. Przerabiamy kolejne rządki prawymi oczkami.




3. Gdy myjka osiągnie pożądaną wielkość - zamykamy oczka.




4. Przy pomocy szydełka robimy łańcuszkową zawieszkę-pętelkę.






5. Sterczące nitki maskujemy wplatając je w środek konstrukcji.






6. Odcinamy wystające nitki.



7. Gotowe!




Dlaczego warto używać takiej własnoręcznie zrobionej myjki?

Naturalne tworzywa powodują, że myjka nie szkodzi środowisku, a gdy się zużyje można ją kompostować. Ponadto myjka z konopnego sznurka posiada właściwości antybakteryjne. Robiąc ją samemu możemy dopasować rozmiar i kształt do własnych potrzeb. Dla oszczędnych ekologów argumentem jest też cena - materiały (sznurek/włóczka) potrzebne do wykonania takiej myjki nie będą kosztować więcej niż złotówkę (szpulka sznurka, z którego możemy wykonać co najmniej 5 myjek kosztuje 4 zł), a bardzo prawdopodobne, że znajdziemy je gdzieś w zakamarkach naszego domu zupełnie za darmo...

Jak dbać o gąbeczkę by służyła jak najdłużej?

Pomiędzy myciem naczyń należy dokładnie odcisnąć myjkę z wody i zawiesić, by miała szansę wyschnąć. Gdy wydaje się, że gąbeczka jest brudna lub nieładnie pachnie należy ją gotować pod przykryciem przez co najmniej 3 minuty we wrzątku z 3 kroplami antyseptycznego olejku eterycznego (np. lawendowym lub z drzewa herbacianego) a potem dokładnie wysuszyć.




Nie umiesz robić na drutach i szydełku? Skorzystaj z filmików na youtubie! Wpisz: nabieranie oczek, prawe oczka, zamykanie oczek, łańcuszek na szydełku, a znajdziesz masę samouczków! Robienie myjki to świetna okazja, by nabyć te umiejętności!

46 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Pomysł nie mój, ale jak zobaczyłam takie coś za kilkadziesiąt złotych to się załamałam... I musiałam pokazać, że da się samemu! :)

      Usuń
  2. A ostatnio zastanawiałam się czym zastąpić te gąbki.Teraz już wiem,dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale super pomysł! Ostatnio zaczęłam dłubać na szydełku, czas sięgnąć po druty. Zainspirowałaś mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale fajnie kogoś zainspirować!
      Ja natomiast muszę się porządnie wziąć za szydełkowanie... ;)

      Usuń
    2. pozielonemu, taką myjkę spokojnie można całą na szydełku zrobić :)

      Usuń
  4. Ja sobie taką zrobiłam, gdy wypatrzyłam ją na instagramie Ani, a później się okazało, że w jednym sklepie takie drogie, hehehe :) Tak a propos, to ile ta myjka z sznurka Ci schnie? Mi, mimo mocnego wykręcania bardzo długo, na drugi dzień często jest jeszcze wilgotna...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi schnie szybciutko, bo kiedy nie szoruje naczyń wisi nad piecem. :) W lecie, kiedy nie palimy wcale mam zamiar suszyć ją na zewnątrz na sznurku do prania.

      Usuń
  5. Pomysł rewelacyjny:) Chwytam za druty! Przy okazji resztki włóczek zalegające w szafie zużyję:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myjka z włóczki nie jest tak trwała jak ta z konopnego sznurka, ale to doskonały sposób na zużycie resztek! :) Trzymam kciuki za myjkowe robótki.

      Usuń
  6. Przez przypadek kupiłam sznurek jutowy zamiast konopny. Czy ma to duże znaczenie?

    OdpowiedzUsuń
  7. Koniecznie muszę spróbować, bo te gąbki to jakaś tragedia!

    OdpowiedzUsuń
  8. Cześć Dorota, przetestowałam Twój pomysł z myjką ze sznurka. Kupiłam sznurek jutowy w markecie za kilka złotych i pełna zapału zrobiłam na szydełku taką myjkę. Jednak - ku mojemu zaskoczeniu po kontakcie z wodą zaczęła dziwnie pachnieć. Wyczytałam na Wikipedii, że takie sznurki i dratwy (mocne nici) jutowe lub lniane bywają impregnowane woskiem lub smołą - trzeba uważać, bo można się zatruć! :( - Magda

    OdpowiedzUsuń
  9. Muszę powiedzieć, że to jest mega kreatywne :) Nie wpadłabym sama na taki pomysł. Dotąd lina jutowa służyła mi do wyrobu dekoracji DIY do ogrodu, zdobiłam nią również wazony czy donice. To jest coś świeżego :) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam właśnie do wyrzucenia stary gryzący wełniany sweter. ... i zastanawiam się czy gdyby go pociąć i obszyć to czy sprawdziłby się w drugim wcieleniu jako eko-gąbka...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym raczej spruła i wydziergała od nowa. Nie wiem jak obszyć coś wyciętego ze swetra, żeby nie szły oczka.

      No i sznurek konopny sprawdza się lepiej przy naczyniach niż wełna.

      Usuń
  11. Jakoś nigdy nie myślałem o tym, aby zastąpić zmywak takim wykonanym z włóczki. Zastanawiam się czy włóczka wełniana https://alewloczka.pl/pl/c/Drops-Big-Merino/35 pasowałaby do tego. Chyba za bardzo by zbierała wodę i mogłaby się z czasem rozjechać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że sznurek konopny to lepsze rozwiązanie, jeśli masz coś kupować.

      Usuń
  12. Witam! Jaki gruby ma być ten sznurek konopny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja używałam 3mm/4mm. Ale z tego co wiem, niektórzy wolą cieńsze, 1mm. Rzecz gustu.

      Usuń
    2. Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź :) Pozdrawiam

      Usuń
    3. Pamiętasz może jaka była grubość sznurka z którego jest zrobiona myjka na zdjęciu? 🙂

      Usuń
  13. Witam! Ten sznurek konopny też jest chiński, niestety :( Czy po zrobieniu takiej myjki należy ją np. sparzyć wrzątkiem przed pierwszym użyciem czy coś w tym rodzaju? Urszula

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że można sparzyć albo wygotować, bo na początku myjka pachnie tym sznurkiem.

      Usuń
  14. Oooo Wacpani :) musze przyznac, ze Twój blog łykam jak pelikan, a wczoraj po przeczytaniu wpisu o myjce wytargalam ze stodoły druty, sznurek mi zostal od pomidorów i tak powstala moja myjka, kij tam, że krzywo, że tylko prawymi oczkami :), że się tak rozpedziłam, że na 30tu oczkach robiłam i później musiałam ją złożyć w pół i zaszyć i mam taką jakby podwójną, ale mam! Dzięki!! Kat Ewa

    OdpowiedzUsuń
  15. A pamiętasz może jaka jest grubość sznurka z którego jest.myjka na zdjęciu? ��

    OdpowiedzUsuń
  16. Od dłuższego czasu zabieram się za zrobienie 😁 Do tego chce jeszcze rekawice do kapieli wydziergać 😏

    OdpowiedzUsuń
  17. Dostałam niedawno w prezencie od znajomej i jestem zachwycona, pozdrawiam :D

    OdpowiedzUsuń
  18. Czy można prosić o jakiś link albo polecić sklep gdzie sprzedają sznurki konopne 100% o grubości 3 lub 4 mm nie za miliony? Wszędzie jak patrzę to jakaś bida- 2 mm albo konopne jutowe ( czyli jakieś takie udawane..)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kupuję w lokalnym sklepie gospodarczym. Duży motek za 14 zł. Starcza na ok. 10 myjek.

      Usuń
    2. A ten lokalny sklep jest może w Krakowie? ;) naprawdę szukam, szukam i nic..

      Usuń
  19. Świetna, zawsze to jakiś krok w stronę ekologii!

    OdpowiedzUsuń
  20. mam pytanie, kupiłam sznurek konopny w sklepie simply crafting ale on specyficznie pachnie, intensywnie, czy jest możliwe kupienie takiego który ma bardziej neutralny zapach? A może mój do pakowania jest czymś nasączony? czy sznurek naprawdę tak zalatuje ropą?

    OdpowiedzUsuń
  21. Pomysł super, ciekawe jeszcze tylko jak z funkcjonalnością, prać na pewno można dość często taką gąbkę. Do niej koniecznie ekologiczny płyn do mycia naczyń, ja rekomenduję https://ludwikekologiczny.pl/ludwik-ekologiczny-plyn-do-mycia-naczyn/ - domywa każde zabrudzenie a przy tym pięknie pachnie i jest delikatny dla dłoni.

    OdpowiedzUsuń