wtorek, 6 grudnia 2016

Opowieści Sowy Przemądrzałej.

Do zrobienia tej zabawki zainspirował mnie wpis na blogu Dzieci bez Plastiku (to moje ulubione miejsce, gdy szukam inspiracji na ciekawe zabawki dla dzieci). Zabawa polega na tym, że z woreczka każdy losuje ustaloną ilość prostych obrazków i na ich podstawie buduje historyjkę, którą trzeba opowiedzieć.


W grze tej nie ma złych odpowiedzi. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia - piszą autorzy bloga. Mnie spodobała się dlatego, że może sprawiać radość zarówno dzieciom jak i dorosłym. Każdy wymyśla opowieści na swoim poziomie. Zabawa rozwija pomysłowość, uczy jak opowiadać, ale też jak słuchać drugiego. Schematyczne obrazki na wylosowanych klockach można różnie interpretować, a tworzone historie mogą okazać się bardzo ciekawe i wyjść dość zabawnie... Z klocków można też po prostu budować wieżę lub wykorzystać je do innych dziecięcych harców!

Do stworzenia gry dla moich siostrzeńców użyłam dwóch patyków - pocięłam je na talarki, a potem wypaliłam na nich obrazki. Wymyślanie tych obrazków okazało się większym wyzwaniem niż pokonanie strachu przed piłą tarczową. Woreczek uszyłam ze zwykłej bawełny - akurat miałam taką z sowim wzorem. 


Z efektu końcowego jestem niezwykle dumna bo wyszło to bardzo estetycznie. Nie jest to jednak jedyny słuszny sposób zrobienia tej gry i chyba bardziej chodzi o to, by znaleźć czas na snucie i słuchanie opowieści niż spędzić kilka wieczorów na poszukiwaniu materiałów i konstruowaniu ładnie wyglądającej zabawki. Gdy nie mamy dostępu do drewna można użyć więc kartoników lub kamieni, a wypalarkę zamienić na zwykły pisak.Co będzie nam potrzebne?
grube patyki lub deska (ew. kartoniki lub kamienie)
piła + papier ścierny
wypalarka do drewna (ew. pisak)
kartka papieru + długopis (na instrukcję)
kawałek materiału
sznurek
maszyna do szycia oraz igła i nici

1. Patyki lub deskę kroimy na małe kawałeczki - będziemy ich potrzebować około 20 (im więcej tym ciekawiej, u mnie 33). Jeśli powierzchnie wyszły krzywo szlifujemy papierem ściernym.
2. Wymyślamy obrazki, a następnie wypalamy lub rysujemy je na naszych klockach.
3. Tworzymy instrukcję. 
4. Szyjemy woreczek.
5. Pakujemy klocki z obrazkami oraz instrukcję do worka.
6. Gotowe!

8 komentarzy:

 1. wow, jeseśmy pod wrażeniem! aż trudno uwierzyć, że nasze nieudolne obrazki na kamyczkach mogły zainspirować do stworzenia takiej pięknej zabawki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta zabawa jest niesamowita! Dzieci nie mam, ale na pewno zrobię takie dla nas. To będzie świetna zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ekstra - można się przy niej zaśmiewać do łez!

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Pomysł nie mój! Tak jak pisałam, pod względem inspiracji blog dziecibezplastiku miażdży system!

   Usuń
 4. świetny ten blog i ciekawe treści

  OdpowiedzUsuń