piątek, 18 września 2020

Recenzja książki "Jak kompostować? To proste!" Joanny Baranowskiej

Jakże cieszę się, że kompostowanie doczekało się w końcu książki po polsku! Joanna Baranowska z bloga Organiczni.eu stworzyła kompendium wiedzy o kompoście dla każdego. W swojej publikacji przekazuje cenne informacje na temat tego, po co kompostować, jak to robić i dlaczego zająć się tym może każdy, niezależnie od tego, czy mieszka w domu z ogrodem, czy w bloku. 
Dzięki książce Asi można poznać teorię kompostowania. Czym właściwie ono jest? Co sprawia, że skórka z jabłka, nać rzodkiewki oraz skorupka jajka stają się po jakimś czasie żyzną glebą? Co można kompostować, a czego nie? Czym jest butwienie, gnicie i fermentacja? Jakie żyjątka mieszkają w kompoście, skąd się tam biorą i co właściwie robią? Ile trwa powstawanie humusu? Dlaczego w kompoście ważne są woda i powietrze? 

Na teorii się nie kończy! I dobrze, bo w kompostowaniu najważniejsza jest praktyka! Lektura ta jest przewodnikiem w kompletowaniu potrzebnych narzędzi, wyborze kompostownika odpowiadającego naszym możliwościom logistycznym, zasobom portfela i potrzebom estetycznym, a także tworzeniu ogrodowej lub domowej wersji w zależności od tego, gdzie mamy na niego przestrzeń. 

Kompostuję od dziecka. Od małego składałam kuchenne obierki, odpadki i skorupki, by zanieść je w wiaderku na koniec ogrodu rodziców. Biorąc książkę do ręki zastanawiałam się więc, ile nowego się z niej dowiem. Ku mojemu zaskoczeniu dowiedziałam się bardzo dużo, a fascynacja kompostem być może tak naprawdę się zaczęła. Wcześniej nie znałam teorii, więc wciąż zachwycam się faktem, że wreszcie mam miejsce w którym mogę zaczerpnąć informacji, co się w moim kompoście dzieje. Sprawdzić, co tam zachodzi, gdy zaczyna dziwnie pachnieć. Poszukać odpowiedzi na pytanie, kiedy go podlać, a kiedy przerzucić. Wytłumaczyć lenistwo (bo prawdę powiedziawszy nasze kompostowanie polega tylko na składaniu odpadów organicznych na kupkę pod lipą) i nazwać je cierpliwością. Odpowiedzieć na pytania znajomych mając do dyspozycji swoje lata praktyki i naukowe wytłumaczenia.

Książka "Jak kompostować? To proste!" to pozycja napisana prostym, przystępnym językiem, wydana na papierze z recyklingu, pełna zdjęć i wpadających do głowy haseł do zapamiętania, otoczona nasienną banderolą (którą można włożyć do ziemi i zamienić w łąkę kwietną). To masa przydatnej wiedzy i moc ciekawostek. To lektura poruszająca tak ważne współcześnie tematy, jakimi są ograniczanie produkcji śmieci, przetwarzanie surowców, dbanie o glebę, życie bliżej przyrody!

Chwytajcie, czytajcie, kompostujcie i polecajcie!

2 komentarze:

  1. Bardzo interesujący to jest artykuł. Szkoda że nikt jeszcze tego artykułu nie skomentował.

    OdpowiedzUsuń
  2. miałam chęć nabyć tę książkę, ale nie znalazłam w opisie choćby fragmentu, który przekonałby mnie, że mogłabym się z niej czegoś nowego dowiedzieć

    OdpowiedzUsuń