środa, 26 stycznia 2022

Prosta gra terenowa dla przedszkolaka

Prosta gra terenowa, w której już czterolatek może poradzić sobie samodzielnie i świetnie się bawić? Tak, to jest możliwe!


Dziś chciałabym podzielić się z Wami pomysłem na grę ze skarbem dla jednego lub więcej dzieci. Ta aktywność nie wymaga od dziecka umiejętności czytania liter.


Żeby ją przygotować potrzebujemy kartki papieru, ołówka oraz przestrzeni z charakterystycznymi przedmiotami (mieszkanie, przydomowy ogród, plac zabaw, podwórko, znany wszystkim fragment lasu, grządki). Przyda się mały skarb (jedzenie: kanapka, kawałek czekolady, pudełko, cukierek, domowe ciasteczko, obrazek do kolorowania, banki mydlane, książka). Kartkę dzielimy na małe karteczki i schematycznie rysujemy na nich charakterystyczne miejsca, w których dzieci będą szukać wskazówek.


Karteczki rozkładamy w przestrzeni.


Na przykład: wręczamy dziecku karteczkę z rysunkiem stołu, na stole leży kartka z rysunkiem wózka dla lalek, w wózku dla lalek leży kartka z rysunkiem buta, a w bucie jest kartka z rysunkiem kubka z kredkami, tam dziecko znajduje kartkę z rysunkiem swojego plecaka, a w plecaku jest buteleczka baniek mydlanych.


Lub: dajemy dziecku kartkę z rysunkiem wiadra w szklarni, w wiadrze w szklarni dziecko znajduje kartkę z rysunkiem sterty cegieł, w stercie cegieł jest kartka z rysunkiem kompostu, przy kompoście jest kartka z rysunkiem roweru, na kierownicy roweru leży kartka z rysunkiem piaskownicy, a w piaskownicy z rysunkiem mostka nad rowem, na mostku można znaleźć kartkę z rysunkiem stołu w kuchni. Na stole w kuchni są naleśniki a gra jest zaproszeniem do kolacji.


Im więcej miejsc wymyślimy, tym ciekawsza okaże się gra i dłużej będzie trwała. Czym większy będzie obszar zabawy, tym więcej dzieci nabiegają i poruszają się. 


Dla mnie takie gry są okazją do wygonienia dzieci z domu choć na chwilę w deszczowe zimne dni, gdy trudno namówić je na spacer lub do uatrakcyjnienia długich zimowych wieczorów. 


Duma z rozszyfrowania rysunków i odnalezienia skarbów jest u maluchów przeogromna! Minuty ciszy i spokoju rodzica bezcenne! A gdy dzieciaki się wkręcą to one przygotowują takie atrakcje rodzicom.


Za inspirację dziękuję siostrze i siostrzenicy!

4 komentarze:

  1. A i ja dziękuje za inspiracje, na pewno dzieciom się spodoba, nie mam co do tego zadnych wątpliwości. Jeżeli chodzi o fajne gry, to od siebie zdecydowanie mogę polecic planszowe, uwielbiamy w nie grać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od siebie mogę polecić ten artykuł https://commercecon.pl/baza-wiedzy/hale-targowe-zastosowanie-i-charakterystyka/. Każdy kto ma w planach postawienie hali powinien się nim zainteresować. Znajdziecie tam informacje o zastosowaniu i charakterystyce hal targowych.

    OdpowiedzUsuń