sobota, 12 grudnia 2015

Jak uszyć torbę na zakupy?

Materiałową torbę warto mieć. Przyda się na drobne sprawunki i porządne zakupy, pomoże w ograniczaniu wszechobecnego plastiku, a gdy będzie pusta zmieści się w kieszeń lub do nerki. Dobrze by była solidna, odpowiednio duża, miała wygodne długie uszy i była w 100% nasza - oddawała unikalny styl i pasowała do stroju. Najlepiej, gdy uszyjemy ją sami!


Dziś poradnik. Postaram się opisać i pokazać na zdjęciach jak uszyć prostą torbę na zakupy. Taka torba to idealna rzecz do nauki szycia w ogóle. Nic się nie stanie, gdy wyjdzie nam trochę krzywo za pierwszym razem.

Potrzebujemy:
  • solidny materiał w podobającym się nam kolorze lub wzorze (najlepiej gdy będzie to gruba bawełna, płótno lub brezent) - 1 kawałek o wymiarach 100cmx46cm i 2 kawałki o wymiarach 100cmx9cm
  • nitkę w kolorze materiału


Sprzęty:
  • metr krawiecki
  • nożyczki
  • żelazko
  • maszyna do szycia


Wycinamy trzy prostokąty. Szerszy jest na torbę właściwą, a dwa węższe paski na uszy do tej torby.Szerszy prostokąt składamy na pół i zszywamy z dwóch boków. Najpierw stosujemy ścieg prosty, potem wykańczamy zygzakiem by ewentualne nitki wychodzące z materiału nie  strzępiły się i nie osłabiały naszej torby.

Górę torby wywijamy dwukrotnie by utworzył się solidniejszy pas o grubości około 2,5 cm. Zaprasowujemy i przeszywamy ściegiem prostym.


Zabieramy się za przygotowanie pasków. Zwijamy je tak, by na zewnątrz nie wystawała żadna nitka (ani z boku, ani na końcach). Pasek powinien mieć od 2,5 do 3 cm szerokości. Przeszywamy.
Przyszywamy uszy do torby, a konkretnie do tego "solidniejszego pasa". Pamiętajmy, żeby było to zrobione w symetrycznej odległości od środka torby. Najlepiej szyć ściegiem prostym po prostokącie z iksem.
Na koniec przeszywamy wewnętrzne dolne rogi torby by była bardziej przestrzenna.


Wywijamy na drugą stronę i gotowe!

2 komentarze: