czwartek, 30 czerwca 2016

Czerwiec 2016.

Moc pracy na świeżym powietrzu, słońce, upały, wypatrywanie deszczu, ogórki w zmasowanej ilości, zapach siana, widok stogów i bel - tak zapamiętam czerwiec...

Czerwiec upłynął nam bardzo pracowicie. Głównie dlatego, że przez pierwsze dwa tygodnia mąż miał urlop. Oprócz popołudni i weekendów, na wspólną pracę w gospodarstwie, mieliśmy więc całe dnie. 


Zaczęliśmy od wykańczania mostku na rzece. Deski trzeba było przyciąć i pomalować drewnochronem zabezpieczającym przed wilgocią. Bale stanowiące konstrukcję były nierówne i sękate, piłowaliśmy więc sęki i dobijaliśmy podkładki wyrównujące poziom, by dopiero potem przybijać deski, których ostatecznie nam zabrakło. Na szczęście z pomocą przyszedł sąsiad wyszukując różne deski w swoim gospodarstwie i przycinając raz dwa je pilarką. Na koniec zrobiliśmy poręcz.

Prace na wysokości.
Pierwszy dzień za nami.
Jeszcze bez poręczy.
Jest i poręcz!
Drugim większym przedsięwzięciem była budowa drewutni i piłowanie drewna, które pozyskaliśmy w wyniku porządków w zagajnikach. Kluczem do sukcesu było wymyślenie jak, przy pomocy podstawowych, prymitywnych narzędzi stolarskich, zrobić złącza i zamki ciesielskie, by konstrukcja była stabilna. Zabrakło nam płyt na dach, więc mamy na razie drewutnię z dziurawym dachem. ;)

Pierwsze złącze wycięte!
Szkielet nawet się trzyma, teraz trzeba zrobić wejście usztywniające konstrukcję.
Pozostało jeszcze tylko wypełnić konstrukcję drewnem.
W wyniku suszu poziom wody w stawie znacznie się obniżył. Postanowiliśmy wykorzystać tę sytuację by wyczyścić dno stawu z mułu. W tym celu zamówiliśmy pana z koparką. Teraz pozostało nam tylko czekać na deszcz... 

Suche grządki, w pełnym słońcu.

Muszę przyznać, że deszczu wypatrywaliśmy przez cały miesiąc ciesząc się z każdej kropli, która spadła z nieba. Noszenie wiader z rzeki, by podlać każdą grządkę (a mamy ich nie mało) to zadanie karkołomne i bardzo męczące. Dalej walczymy też z chwastami, wśród których króluje żywokost, pchełkami i mszycami, choć tych ostatnich, dzięki pokrzywie i czosnkowi coraz mniej. Póki co jednak warzywa rosną i wyglądają zdrowo. Można nawet powiedzie, że niektóre oszalały! Ogórków szklarniowych zbieramy obecnie po około 7 dziennie. Zajadamy się też cukiniami, młodymi ziemniakami, szpinakiem, groszkiem, rukolą, rzodkiewką, sałatą masłową i lodową, szczypiorem, botwinką, a także bazylią, koperkiem i kolendrą. W tunelu pomidory zaczęły się czerwienić... :)

Odkryłam również gafę stulecia. Okazało się, że pod pracowicie wkopywanymi tyczkami na fasolę wysiałam Jasia Karłowego! :D :D
Śniadaniowy bukiet warzyw z działki.

Efekt przerywania marchewki. Z naci powstało pyszne pesto, a małe marcheweczki podsmażyłam na patelni.
Wegański chłodnik doskonały z własnych zbiorów!


Czerwiec to miesiąc koszenia łąk. Mimo, ze wprawiamy się w koszeniu ręczną kosą, by ściąć kilka hektarów traw, musielibyśmy chyba nic innego nie robić. Po raz kolejny przyszli nam z pomocą sąsiedzi, kosząc nasze łąki lub organizując kolejnego sąsiada z mocniejszym ciągnikiem i innym rodzajem noży by wjechał w trudniejszy teren. Część siana zostało już zbelowane i zwiezione, część leży i się suszy, a reszta będzie ścinana w lipcu.

Chyba tylko dzięki temu, że mieliśmy gości poszliśmy na kilka spacerów. Na niektórych z nich udało się znaleźć nieco grzybów. Skłoniło nas to do zrobienia porządnej suszarki. 

Trochę przesuszone, trochę nadgryzione, ale coś się wybierze.Tam, gdzie miało być dużo grzybów, było czasem dużo paproci... ;)
Domowej roboty, wielopiętrowa suszarka na grzyby.


Na jazdę na rowerze prawdę powiedziawszy nie miałam już prawie siły. Wspólna wyrypa z mężem szybko zamieniła się w grzybobranie i powrót do domu. Regularnie jeździłam jedynie dlatego, że poznałam wspaniałe kolarki z okolic Gorlic. Nie żałuję, choć czerwcowe kilometry były chyba najbardziej wymęczonymi, które dane było mi przejechać. 


Nad Ropkami, w krainie grzybów, poziomek, malin i jagód.

Między Wapiennem a Męciną.4 komentarze:

  1. Ale zazdroszczę takiego bytowania tak blisko natury! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ehhh...Pożyłabym sobie na wsi, pokorzystała z darów natury. Cudne fotki :)

    OdpowiedzUsuń