środa, 24 marca 2021

Recenzja książki "Sapiens. Od zwierząt do bogów" Yuvala Noaha Harariego

Ostatnie kilka tygodni spędziłam nad książką “Sapiens. Od zwierząt do bogów”, której autorem jest Yuval Noah Harari. Była to podróż przez dzieje ludzkości – burzliwa i pełna zwrotów akcji, bo izraelski pisarz poprowadził mnie przez całościową historię człowieka – od ewolucji naszego gatunku w paleolicie po współczesne przemiany polityczne oraz technologiczne.


Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.

„Sapiens” łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Y.N. Harari chciałby, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób.

- czytamy w opisie do polskiego wydania.


Lektura ponazywała wiele kwestii, które od lat zaprzątały moją głowę oraz dostarczyła moc historycznych informacji. Jestem pod niesamowitym wrażeniem tak dogłębnego, wnikliwego, wieloaspektowego spojrzenia na koleje istnienia homo sapiens. Wciaż i wciąż mam ochotę rozmawiać o tej pozycji, dzielić się spostrzeżeniami, konfrontować to, co do tej pory myślałam z tym, co wyczytałam oraz z refleksjami bliskich mi osób. 


 

Zaintrygowała mnie także postać samego pisarza. Yuval Noah Harari urodził się w 1976 roku, jest izraelczykiem, historykiem, weganinem oraz joginem. Najbardziej ciekawi go, jak człowiek (homo sapiens) doszedł do obecnego momentu w dziejach i co z tego wyniknie w przyszłości.  Uważa, że hodowla przemysłowa bydła, jest naokrutniejszą rzeczą jaką wyrządziliśmy zwierzętom, a troska o ich los najpilniejszą kwestią etyczną.

Książkę polecam z całego serca. Mam taką myśl, że jeśli ktoś miałby przeczytać tylko jedną knigę w całym swoim dorosłym życiu, to byłaby to jedna z lepszych propozycji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz