sobota, 14 stycznia 2017

Recenzja książki "Opowieści" autorstwa Simony Kossak

"Opowieści" to zbiór niesamowitych historii o zwierzętach - opis ich codziennych zachowań, godowych zwyczajów, sposobów komunikacji, wychowywania potomstwa i zdobywania jedzenia.

Autorką tych fascynujących gawęd o świecie przyrody jest Simona Kossak. Krakowianka, która przeprowadziła się do Puszczy Białowieskiej i tam, wśród zwierząt i drzew, znalazła swój dom. Była biologiem i profesorem nauk leśnych. Do końca swoich dni działała na rzecz ochrony przyrody.


Język publikacji jest na tyle prosty, że kolejne historie można czytać na dobranoc dzieciom. Ale bez obaw, nie jest to język infantylny!
Z książki dowiemy się między innymi o tym jak gęsi uczą się latać, dlaczego łosie rzadko ze sobą walczą, a jeleniom zdarza się to znacznie częściej, jak komunikują się ze sobą pasikoniki, dlaczego rogacze ryczą nocą, jak puszczyk dba o swoją partnerkę, czy kruk ma szansę wygrać z jastrzębiem walkę o gniazdo, jak zimują lisy, jakie zwierzęta pachną fiołkami, co robi bocian, gdy pali się gniazdo z jego młodymi, jak małe kozice uczą się skakać po górach i wiele, wiele innych wyjątkowych ciekawostek. 

Gdy doszłam do fragmentu o łani jelenia podgryzającej pąki ozdobnej róży z klombu Simony, doszłam do wniosku, że czas pożegnać się z kwiatkami wokół domu... ;)

Każda opowieść okraszona jest piękną czarno-białą fotografią zwierząt, a na końcu znajdziemy wkładkę z kolorowymi zdjęciami gatunków występujących w Polsce.Moim zdaniem "Opowieści" to pozycja obowiązkowa dla miłośników przyrody. Dla tych, którzy chcieliby lepiej poznać zwyczaje zwierząt żyjących w naszych lasach, na łąkach czy w innych ekosystemach. Polecam gorąco!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz