środa, 11 kwietnia 2018

Wiosna!

Choć ludzie, którzy w kilkaset tysięcy skupili się na niewielkim obszarze, starali się, jak tylko mogli, zeszpecić tę ziemię, na której się tłoczyli, choć wbijali w nią kamienie, żeby nic na niej nie rosło, choć wydzierali z niej każdą kiełkującą trawkę, choć dymili węglem kamiennym i naftą, choć obcinali drzewa i płoszyli wszystkie zwierzęta i ptaki - wiosna była wiosną, nawet i w mieście. Słońce grzało, trawa powracając do życia, rosła i zieleniła się wszędzie, gdzie jej nie powyrywano, nie tylko na trawnikach bulwarów, ale i między kamiennymi płytami; brzozy, topole, czeremchy rozwijały swe lepkie i wonne liście, pękały nabrzmiałe pączki lip; kawki, wróble i gołębie wiosennym obyczajem radośnie słały już sobie gniazda, a muchy brzęczały u ścian, przygrzane słońcem. Wesołe były i rośliny, i ptaki, i owady, i dzieci. A ludzie - dojrzali, dorośli ludzie - nie przestawali oszukiwać i męczyć siebie i innych. Ludzie uważali, że święty i ważny jest nie ten wiosenny poranek, nie to piękno świata bożego, dane dla szczęście wszystkich istot - piękno, które usposabia do pokoju, zgody i miłości, ale święte i ważne jest to, co oni sami wymyślili, żeby panować jedni nad drugimi.


Cytat pochodzi z książki "Zmartwychwstanie" Lwa Tołstoja. Wydanej w 1899 roku!


7 komentarzy:

 1. Chyba każdy normalny człowiek lub wiosnę.Ja bardzo ją uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiosna to jest najlepsza pora roku. Nie ma nic lepszego niż poczuć świeżość wiosenną w powietrzy. Ta budząca się do życia po długim śnie natura, aż się lepiej żyje wtedy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Ale jesień też jest magiczna. I chyba każda pora roku ma w sobie coś wyjątkowego.

   Usuń
 3. ,,Zmartwychwstanie'' czytałam dość dawno i chyba nie zgadłabym, że cytowany fragment z niej pochodzi.Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że w tamtych czasach nie było co narzekać na dewastację środowiska, chociaż Tołstoj pewnie swoje powody miał. Niemniej jednak, gdyby dzis zmartchwywstał i zobaczył stan naszej planety... Z drugiej strony-widocznie zawsze tak było, że jedni mieli dla przyrody szacunek a drugim było wszystko jedno

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie napisany wpis. Czekam na wiele więcej

  OdpowiedzUsuń