środa, 20 listopada 2019

Moje ulubione książki dla małych dzieci - z ekologią w tle

Tym razem chciałabym podzielić się z Wami książkami dla dzieci, które szczególnie lubimy. U nas oglądanie i czytanie ich sprawdza się mniej więcej od kiedy maleństwo skończyło 1,5 roku, choć niektóre pojawiły się później i trudno mi spamiętać kiedy dokładnie. Myślę, że zainteresują dzieci w wieku około 2, 3, 4 lat. Niektóre z nich pewnie także starsze. 


Nie są to książki z ekologią w tytule i całej treści, raczej w tle. Moim zdaniem jednak to właśnie takie tło jest podczas towarzyszenia dziecku w rozwoju najważniejsze. Marzę o tym, by ekologia pojawiała się w życiu każdego malucha przez cały czas, nie od święta, podczas specjalnych zajęć, czy tylko z dedykowaną książeczką.


Rok w lesie i na wsi

To książki obrazkowe. Na pierwszej planszy poznajemy bohaterów opowieści, ich krótką charakterystykę. Przez 12 miesięcy śledzimy zmiany jakie zachodzą w przyrodzie w lesie oraz na wsi - jakim zajęciom oddają się zwierzęta i ludzie oraz jak wyglądają rośliny. 


Tymi książkami bawimy się na wiele różnych sposobów. Czasem wybieramy jedno zwierzę i śledzimy jego losy przez kolejne miesiące. Czasem opowiadamy o wszystkim, co dzieje się na planszy. 

Mimo że pierwszy pojawił się u nas "Rok w lesie" maleństwo upodobało sobie książeczkę o wsi nieco bardziej. Może dlatego, że więcej w niej ludzi i aktywności tak bliskich naszemu światu? A może po prostu na tym etapie traktor wygrywa z niedźwiedziem? Nasze dziecko uwielbia śledzić poczynania traktora, wynajdywać koty i myszy, teraz jest na etapie poznawania imion bohaterów. Wynajduje też takie szczegóły jak pani obcinająca sznurek podczas obwiązywania róż na zimę, czy babcia spoglądająca na podwórko zza uchylonej firanki. Szczególnie cenimy sobie ostatnią planszę, na której jest warzywny zawrót głowy. 

Tytuł: Rok w lesie
Autorka i ilustratorka: Emilia Dziubak

Tytuł: Rok na wsi
Autorka i ilustratorka: Magdalena Kozieł-Nowak

Wydawnictwo: Nasza KsięgarniaPucio

To właściwie seria logopedyczna. Urzeka mnie w niej znajomość dziecięcych preferencji i zachowań, ukazanie piękna prostych czynności dnia codziennego. 
O Puciach napisano sporo właśnie z powyższych powodów. Tym, na co ja chciałabym zwrócić uwagę, jest wiele proekologicznych praktyk w niej ukazanych. Myślę, że mimochodem i być może nawet bez takiego założenia autorów. Minimalizm zabawkowy. Chodzenie do przedszkola czy lokalnego sklepu na nogach. Wycieczki rowerowe. Podróżowanie pociągiem i po Polsce. Zachwyt z przebywania na wsi i w przyrodzie. 
Autorka: Marta Galewska-Kustra
Ilustratorka: Joanna Kłos
Tytuły: Pucio uczy się mówić, Pucio mówi pierwsze słowa, Pucio i ćwiczenia z mówienia, Pucio na wakacjach, Pucio umie opowiadać
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


Ulica Czereśniowa

Jeśli miałabym wyśnić idealne miejsce do życia, to byłaby to ulica Czereśniowa. Wyobrażam sobie ją w małym miasteczku. Po takiej ulicy, chodzi się głównie pieszo i jeździ na rowerze. Przy niej organizuje wyprzedaże garażowe oraz jesienne festyny z udziałem dyni z własnego ogródka. Jest biblioteka i dom kultury. Miasto przenika się tu z wsią, więc jest szansa na ekologiczne lokalne jedzenie.Autorka i ilustratorka: Rotraut Susanne Berner
Tytuły: Zima na ulicy Czereśniowej, Wiosna na ulicy Czereśniowej, Lato na ulicy Czereśniowej, Jesień na ulicy Czereśniowej, Noc na ulicy Czereśniowej
Wydawnictwo: Dwie SiostryKastor

W tych książkach praktyczne zajęcia, których poznanie ułatwia nam bóbr Kastor - zostały dokładnie, krok po kroku wytłumaczone i wyrysowane. Ilustracji jest tak dużo, a tekstu na tyle mało, że każda z przygód bobra, zaciekawi i dziecko, i rodzica. 


Trudno mi powiedzieć, która z pozycji urzekła mnie najbardziej. Wszystkie tak pięknie obrazują to, co dzieje się w naszym domu - uprawianie fasoli, łatanie rowerowej dętki, robienie skrzynki z drewna z użyciem najprawdziwszych narzędzi stolarskich, szycie fartuszka kuchennego, pieczenie ciasta...


Podoba mi się fakt, że dziecko traktuje się tu z szacunkiem i zaufaniem. Ilustracje obrazują świat takim, jaki jest (no, może z wyjątkiem uczłowieczonego bobra). Narzędzia, materiały i składniki używane podczas wyżej wymienionych prac zostały wyrysowane niezwykle autentycznie. Książka pokazuje też drobne wypadki i trudności - jak uderzenie się młotkiem w palec, zgubienie zatyczki od wentyla rowerowego, ukłucie igłą, czy fakt, że na wykiełkowanie nasiona trzeba czekać - ale nie dramatyzuje ich. 


Dla rodziców, którzy nie mają pojęcia jak coś uszyć, zrobić z drewna, czy załatać dętkę w rowerze czytanie takiej książeczki może być także pouczające i inspirujące do wspólnych przygód.

Autor i ilustrator: Lars Klinting
Tytuły: Kastor uprawia fasolkę, Kastor majsterkuje, Kastor piecze, Kastor naprawia rower, Kastor szyje
Wydawnictwo: Media RodzinaFindus i Pettson

Bohaterowie książek Svena Nordqvista prowadzą nas przez świat monotonnego egzystowania na wsi, w małym starym gospodarstwie - z drewnianym domem, kurnikiem, drewutnią, stolarnią i wychodkiem. Pettson jest samotnym staruszkiem, a Findus jego kotem. Żyją powoli, w zagraconej przestrzeni, gdzie wszystko może się przydać - do kolejnych eksperymentów i przeróbek. Obydwaj są swoistymi dziwakami, którzy jednak skutecznie uczą nas cieszenia się z prostych zajęć, szacunku dla tego co stare, ale też odmienności oraz ludzkich przywar i indywidualnych wyborów, nieprzywiązywania wagi do wyglądu czy konwenansów, za którymi kryje się niewiele treści.Dostaliśmy dwie książki z serii, gdy maleństwo miało nieco ponad rok i wtedy było to zdecydowanie za wcześnie. Mnie urzekły ilustracje, ale tekstu okazało się niestety za dużo dla małej głowy i ciała, chcącego się wiercić i przewracać kartki. Przypadkiem wynalazłam małą kartonową książeczkę dla najmłodszych. Maleństwo przepadło! Dziś, ponad rok później, czytamy już także duże książki. 


Polecam szczególnie tym, którzy mieszkają na wsi, marzą o powolnym, nieskomplikowanym życiu i cenią sobie najwyższej jakości ilustracje!

Autor i ilustrator: Sven Nordqvist
Tytuły: Poznajcie Pettsona i Findusa, Kiedy mały Findus się zgubił, Biedny Pettson, Tort urodzinowy, Minuta Koguta, Pettson na biwaku, Polowanie na lisa, Goście na Boże Narodzenie, Niezwykły Święty Mikołaj, Findus się wyprowadza
Wydawnictwo: Media Rodzina
Jestem ciekawa Waszych ulubionych pozycji dla 2, 3, 4 latków! Gdzie odnajdujecie w nich ekologię? Sypcie tytułami i... napiszcie dlaczego cenicie akurat te.

1 komentarz: