sobota, 23 listopada 2019

Recenzja książki "Plastik fantastik?" autorstwa Eun-Ju Kim z ilustracjami Ji-Won Lee

Lubię książki graficzne i obrazkowe. Taką właśnie jest "Plastik fantastik?" - dzieło koreańskich twórców opisujące historię plastiku, od jego wynalezienia po dzień dzisiejszy.

 Dowiemy się z niej:
 • kiedy powstały pierwsze tworzywa sztuczne i dla czego miały stanowić alternatywę,
 • jak wytwarza się masę plastikową i jak ją formuje,
 • w jakich przedmiotach codziennego użytku znajduje się plastik,
 • jakie są zalety plastiku,
 • w jakich technologiach wykorzystuje się to tworzywo i dlaczego trudno je obecnie zastąpić innym,
 • dlaczego i jak bardzo wzrasta z roku na rok zapotrzebowanie na plastik,
 • jak wygląda recykling plastiku,
 • dlaczego plastik stanowi zagrożenie dla środowiska,
 • co robić, by ograniczyć konsumpcję rzeczy plastikowych.Książka okraszona jest pięknymi, czytelnymi grafikami. Czasem stanowią one ilustrację tekstu, niekiedy pomagają zrozumieć procesy wytwarzania lub przetwarzania plastiku, innym razem wspierają wyobraźnię w zobrazowaniu skali konsumpcji i prób utylizacji rzeczy z tworzyw sztucznych. 
Jeśli czegoś mi zabrakło w tej pozycji to informacji o tym, jak sukcesywnie rezygnować z plastiku w życiu codziennym. W książce pokazano co prawda uproszczone schematy recyklingu i zawarto informację, że nie rozwiązuje on problemu w 100%. W moim odczuciu przydałoby się jednak zarówno więcej grafik oraz opisów rzeczy jednorazowych, jak i ich alternatyw. Lektura ta sygnalizuje jedynie, że warto zrezygnować z jednorazowego plastiku stołując się poza domem lub robiąc zakupy spożywcze, a także "ograniczyć używanie przedmiotów plastikowych tylko do tych najbardziej potrzebnych". Ponieważ od kilku już lat zbieram informacje, jak wprowadzać w codzienne życie bezplastikowe rozwiązania - z jednej strony wiem, że nie są to w dzisiejszych czasach praktyki powszechne, intuicyjne, proste i oczywiste, z drugiej, że można zrobić o wiele więcej. Myślę, że warto byłoby:
 • pokazać alternatywne dla plastikowych akcesoria higieniczne, 
 • napisać więcej o zabawkach, rzeczach elektrycznych i elektronicznych oraz środkach transportu zawierających sporo części z tworzyw sztucznych właśnie,
 • wspomnieć o tekstyliach,
 • unaocznić problem wszelkiego rodzaju opakowań,
 • przedstawić świat sprzed epoki plastiku i napisać, jak sobie wtedy radzono.
Mam poczucie, że sygnalizowanie dzieciom tak ważnego problemu jak zanieczyszczenie środowiska plastikiem bez pokazania dużej ilości konkretnych działań, które każdy z nas może podjąć na co dzień, to dla młodych głów za dużo. Co płynie ze świadomości, że plastik jest wszędzie, jeśli nawet my dorośli niewiele umiemy z tym zrobić? 
Nie zmienia to wszystko faktu, że książka "Plastik fantastik?" jest lekturą poruszającą ważny problem współczesnego świata i jest jedną z niewielu wydawnictw na ten temat stworzonych z myślą o najmłodszych.

Czytana z otwartą głową - zaciekawi maluchy
, przekaże sporo informacji dzieciom szkolnym, zainteresuje młodzież grafikami i da do myślenia dorosłym! Może ostatnia strona książki i zawarte na niej pytanie -
Dzięki plastikowi nasze życie stało się bardzo wygodne. Ale przeogromna ilość plastikowych śmieci spowodowała, że musimy używać go rozważnie , aby uchronić Ziemię przed ekologiczną katastrofą. Ty też możesz pomóc uratować naszą planetę! Czy już wiesz, jak to zrobić?
- ma dać nadzieję, że autorzy stworzą kolejną pozycję? A może powinno nas, świadomych już problemu, zmotywować do szukania rozwiązań i pokazywania ich światu?

3 komentarze:

 1. Warto uświadamiać dzieci, że plastik nie jest niczym dobrym. Ja wszystko kupuję w szkle, wybieram np. oliwę z oliwek a nie olej. Woda z kranu, a owoce na wagę :)

  OdpowiedzUsuń