wtorek, 23 lutego 2021

Recenzja książki "Pokochaj orangutana" Stefana Casty oraz Anny Viktorsson

Czy gdybyśmy lepiej znali zwierzęta, umielibyśmy uszanować ich istnienie i mielibyśmy motywację, by dbać o środowisko, w którym żyją, a przynajmniej mu nie szkodzić? 

Przez cały czas, kiedy czytałam "Pokochaj orangutana" zadawałam sobie to pytanie. 


Książka ilustrowana Stefana Casty i Anny Viktorsson to zbiór informacji i ciekawostek o małpach najbardziej zbliżonych swoim genotypem do człowieka. Mówi się o nich, że są w 97% ludźmi, ale można też powiedzieć, że to my jesteśmy w 97% orangutanami. A jednak, historia ludzkości pokazuje, że nieszczególnie zależy nam na ich istnieniu. 

Z książki dowiedziałam się, że orangutany to bardzo pokojowe zwierzęta, wcielające w życie ideę powolnego życia. Poznałam rozkład dnia tej małpy, ich ulubione zwyczaje i smaki.

Autorzy szukają odpowiedzi na pytania, czemu spędzają dnie samotnie i co wieczór budują sobie nowe łóżko, skoro uwielbiają swoje towarzystwo. Pokazują, dlaczego lasy deszczowe są im niezbędne do przeżycia. Opowiadają sporo o dzieciach orangutanów i ich rozwoju, a także tym, czego i jak uczą się te maluchy oraz jaka wiedza jest im niezbędna do przeżycia. Przedstawiają ich sąsiadów. Prezentują orangutanią dietę. Wreszcie ukazują najważniejsze podobieństwa i różnice pomiędzy ludźmi a orangutanami.

Bardzo polecam!

1 komentarz: