środa, 4 listopada 2015

Jak stworzyć własną recepturę na mydło.

O tym jak samodzielnie zrobić mydło pisałam tutaj. Obiecałam wtedy, że powiem Wam też jak stworzyć własną mydlaną recepturę. Aby to zrobić będzie nam potrzebny kalkulator mydlany. Dzięki niemu możemy wyprodukować mydło dostosowane do naszych potrzeb i dobrać oleje w taki sposób, żeby mydło miało optymalne dla nas wartości kosmetyczno-pielęgnacyjne. Możemy też wpłynąć na to jak będzie się pieniło i jak będzie pachniało.





Najczęściej używałam kalkulatora ze strony mydlo.wdomu.com.pl (ale ta witryna ostatnio się zmieniła i widzę, że już go nie ma). Alternatywny, świetny anglojęzyczny kalkulator mydlany znajdziecie pod linkiem: soapcalc.net. Dociekliwym polecam sprawdzać swoje receptury w kilku miejscach!

Przykład:
Mamy 400 g oliwy i 100 g oleju kokosowego i chcemy z nich stworzyć mydło. Wybieramy oleje z listy, wpisujemy gramy, klikamy "przelicz" i "pokaż". Pojawia się receptura:





Ten kalkulator pokazuje nie tylko ile wody i wodorotlenku sodu potrzeba by stworzyć nasze mydełko, ale też właściwości mydła. Wyszło, że mydło będzie miękkie, będzie miało niezłe właściwości oczyszczające i odżywiające, ale będzie się bardzo słabo pienić.

Poniżej spróbuję opisać podstawowe właściwości wybranych olejów i dodatków, które możemy użyć przy do produkcji mydła. 

Oleje:
Podstawą roślinnego mydła kosmetycznego są zazwyczaj oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. Inne oleje to dodatki i stosuje się je w ilości od 10 do 30% ogólnej wagi olejów użytych do produkcji mydła.
  • oliwa z oliwek - bardzo dobrze nawilża, daje słabą pianę, mydło z oliwy ma kolor biały lub kremowo-oliwkowy
  • olej kokosowy dobrze myje, ale wysusza, daje twarde białe mydło i dużo piany
  • olej z awokado  bogaty w dobre dla skóry witaminy A,D i E, dobrze nawilżający, natłuszczający i kojący
  • olej migdałowy - nawilżający i odżywczy, działa przeciwzapalnie, daje ładną pianę, zmiękcza mydło
  • olej rycynowy - dobrze nawilżający, ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne, daje kremową pianę, zmiękcza mydło
  • olej rzepakowy - nawilżający, natłuszczający i kojący
  • olej jojoba - dobrze nawilża, łagodzi i koi, daje ładną stabilną pianę
  • olej z czarnuszki - stosowany na różnego rodzaju stany zapalne lub problemy z łupieżem, barwi mydło na kolor szary
Olej palmowy ma dobre właściwości kosmetyczne, jednak nie polecam jego stosowania ze względu na bardzo nieekologiczne skutki uprawy i pozyskiwania tego produktu.

Olejki eteryczne:
Olejki eteryczne mogą poprawić właściwości pielęgnacyjne mydła i nadać mu wymarzony zapach. Dajemy ich tylko odrobinę (do 2,5% wagi składników), gdyż są substancjami skondensowanymi i przy większym stężeniu mogą wywołać podrażnienia skóry. Z tego samego powodu nie powinno się używać mydeł z tym samym zestawem olejków przez dłuższy czas.

Barwniki:
Jeśli chcemy stworzyć kolorowe mydełka to przydadzą się naturalne barwniki, na przykład sok z buraka, kurkuma, kakao lub spirulina. Zapytajmy się czy warto i pamiętajmy by nie przesadzić. To co zabarwi nam mydło, może też zmienić kolor naszej umywalki i naszego ciała!

Inne dodatki:
  • miód - utrzymuje wilgoć w skórze i działa przeciw bakteryjnie, dodany do mydła nadaje mu słodkawy zapach i kremowy kolor, dodaje się go do surowego mydła, w ilości około dwóch łyżeczek na 1 kilogram oleju, gdy jeszcze nie jest gęste;
  • cukier - daje pianę;
  • sól zawarta w mydle ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, powoduje, że mydło jest twardsze, pozwala też stworzyć mydełko solankowe.
Pamiętajmy, że im lepszej jakości oleje i dodatki zastosujemy, tym lepszej jakości będzie nasze mydło.

Osobom chcącym bardziej zgłębić temat samodzielnej produkcji mydła polecam książkę Klaudyny Hebdy "Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu" oraz lekturę blogów i grup mydlarskich.

5 komentarzy:

  1. Ja także przymierzam się do zrobienia własnego z jakimiś pachnącymi dodatkami. Tylko jeszcze nie wiem na co się zdecydować. Może ktoś wie jakie działają najlepiej i najdłużej - glicerynowe, tradycyjne czy żelowe. Oraz czy tego typu przepisy są też godne uwagi http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-mydlo/ Artykuł dodaję do zakładek, na pewno skorzystam z wszystkich porad już niebawem, pora na własne mydło.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety robiłam tylko mydła na bazie oleju i NaOH, więc nie mam porównania z glicerynowymi i żelowymi.

      Usuń
  2. Ja balam sie zawsze cudzych receptur. Bywaja w nich bardzo powazne niescislosci. Zawsze robie mydla z wlasnych receptur wyliczantch w kalkulatorze mydlanym. I to polecam kazdemu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Własne mydło też lepiej odpowiada własnym potrzebom!

      Usuń
  3. Nie mam zbyt dużego doświadczenia z domowymi mydłami (choć te niewielkie do tej pory były udane) i do gotowych receptur w internecie podchodzę z nieufnością (zwłaszcza tam gdzie nie ma możliwości komentarzy i zadawania pytań lub brak odpowiedzi na pytania), bo czasami "każdy pisze co innego" i trudno określić wiarygodność.
    Szkoda, że nie wspomniano tu nic o mydłach gospodarskich (tzn. wykorzystywanych do prania i eko-sprzątania), bo to też mnie mega interesuje.
    Własnoręcznie robione domowe mydełka to świetny pomysł na prezent (zwłaszcza w obecnych czasach kryzysu, gdy nie każdego stać na kosztowne prezenty), a wtedy chyba warto "zgrzeszyć" uatrakcyjnieniem go jakimiś barwnikami. No właśnie... Czy nie ma żadnych bezpiecznych (tzn. nie pozostawiających kolorowych śladów na ciele) naturalnych lub innych barwników??? :(

    OdpowiedzUsuń